• Historia przedszkola

• 1945-1948  - Przedszkole Miejskie mieściło się w domu poewangelickim tzw."pastorówce" i prowadziły je siostry zakonne.

1948  - przedszkole przejęte zostało przez personel świecki, a jego pierwszą kierowniczką została Marta Marczak, a pomoc wychowawczą sprawowały Halina Dejewska i Maria Karolak. Pierwszą kucharką była Stanisława Chełminiak.  Następną kierowniczką była Elżbieta Preiros, która zwolniła się na własne żądanie, a po niej władzę kierownictwo przejęła Bronisława Leitgeber.

1956  - założono w przedszkolu centralne ogrzewanie

1971  - obowiązki przechodzącej na emeryturę pani Leitgeber przejęła Janina Masiakowska.

1972  - w lutym został utworzony upragniony wówczas trzeci oddział przedszkolny. Dzieci podzielone zostały na grupy młodszą, średnią i starszą. Z tego powodu dostały pracę p.Andrzejewska i Górna.

1984 - pożegnanie pani dyrektor Janiny Masiakowskiej, która odeszła na emeryturę i powitanie nowej dyrektor J.Lewandowskiej. Grupę maluchów objęła M.Budziak z dyrektor Lewandowską. Grupę średnią D.Kubiak, E.Kubanek. Grupę najstarszą – B.Wojciechowska i K.Małkowska.

1985wrześniu powitano nowe panie: Janinę Wójcik i Halinę Stępień

Grupę najmłodszą objęła J.Wójcik. Grupę średnią E.Kubanek, H.Stępień. Grupę najstarszą K.Małkowska i B.Wojciechowska

1995 -  podczas gdy Kcynia obchodziła swoje 734 urodziny miasta, początek imprezom dało uroczyste nadanieimienia Ziemi Pałuckiej kcyńskiemu przedszkolu. Do przedszkolaków idących barwnym korowodem z Domu Kultury dołączyli przedstawiciele zarządu z burmistrzem Stefanem Świtalskim i przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Adamskim. Otwierając ceremonię dyrektor przedszkola Krystyna Małkowska podkreśliła kultywowanie w prowadzonej placówce tradycji rodzimego folkloru.. Aktu nadania przedszkolu imienia dokonał burmistrz, odsłonięcia tablicy przewodniczący Rady Miejskiej, zaś poświęcenia ks.kanonik Mikołaj Szymański. Na zakończenie wystąpił zespół "Pałuczaki".