• Pierwszy raz w przedszkolu!

31.08.2024

PO RAZ PIERWSZY W PRZEDSZKOLU- PORADNIK DLA RODZICÓW

„PO RAZ PIERWSZY W PRZEDSZKOLU”

Debiut w przedszkolu to nie łatwa sprawa! Malucha czekają poważne zmiany w życiu, często trudne do zaakceptowania. Ale to, co nowe, wcale nie musi być niedobre. Do trudnych sytuacji trzeba po prostu dziecko siebie przygotować. Dziecku, Rodzicom i sobie życzymy, aby ten pierwszy krok do samodzielności łączył się z miłymi przeżyciami.

Aby ułatwić Waszym pociechom pomyślny start w naszej placówce mamy dla Państwa kilka rad, które pomogą pozytywnie przygotować dziecko do przedszkola.

Co może zrobić Rodzic, aby ułatwić dziecku przekroczenie progu przedszkolnego ?

😀Wytwarzać u dziecka pozytywne nastawienie do przedszkola.

😀Nie straszyć dziecka przedszkolem.

😀Stopniowo dostosowywać rytm dnia dziecka do tego, jaki panuje w przedszkolu (np. zbliżone pory posiłków).

😀Kształtować u dziecka umiejętności porozumiewania się z innymi dziećmi i dorosłymi (poprzez zachętę do prowadzenia rozmów, dzielenie się przeżyciami).

😀Włączyć dziecko w przygotowania do pójścia do przedszkola, kupując wspólnie np. „przytulankę”, która będzie mu towarzyszyć.

😀Przeprowadzić tzw. trening umiejętności społecznych, polegający na doświadczaniu przez dziecko przebywania z innymi dorosłymi i dziećmi, a także rozstania z rodzicami.

😀Wdrażać dziecko do samoobsługi (samodzielne jedzenie łyżką, mycie rąk, załatwianie potrzeb fizjologicznych, zdejmowanie i ubieranie podstawowych części garderoby).

😀Przyzwyczajamy do urozmaiconych potraw, bez rozdrabniania pokarmów.

😀Wdrażamy dziecko do przestrzegania umów i zasad.

😀Dostarczać dziecku materiały plastyczne, z którymi zetknie się w przedszkolu – np. kredki, farby, plastelina itp.

😀Stopniowo oswajać dziecko z okolicą, budynkiem przedszkolnym, placem zabaw, a także salą i personelem placówki.

😀Aktywnie uczestniczyć w zajęciach adaptacyjnych.

😀Rozmawiać z dzieckiem - udzielając odpowiedzi na nurtujące je pytania, pozbawiamy je lęku, obaw, niepewności.

😀Dobre rady na pierwszy dzień:

😀Wstańcie na tyle wcześnie, by dać dziecku szansę na spokojne zjedzenie śniadania i inne rutynowe czynności.

😀Wyjdźcie z domu na tyle wcześnie, by po drodze mieć czas na rozmowę i nie ponaglać w zdenerwowaniu malucha.

😀Zdecydowanie i spokojnie żegnajcie się z dzieckiem, jednak nie za długo, by nie przedłużać trudnego rozstania.

😀Płaczącemu dziecku powiedzcie, że teraz pocieszy go pani i czekają na nie inne dzieci, które chcą się z nim pobawić.

😀Nie okazujcie dziecku własnych rozterek.

😀Pozwólcie dziecku zabrać ze sobą cząstkę domu do przedszkola (np. „przytulankę”, poduszeczkę, kocyk, chusteczkę).

W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ małe dziecko ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje się bardzo długi.

Dokładnie określ dziecku kiedy je odbierzesz np. „po obiedzie” a nie „za chwilkę”, nie składajcie obietnic, których nie możecie wypełnić.

Co każdy przedszkolak powinien przynieść?

Pantofle – najlepiej na rzepy, które nie wymagają wiązania (podpisane).

Luźne spodnie lub spódnica z gumką, bluza dresowa lub lekki sweterek – czyli ubiór „na cebulkę”, ważniejsza wygoda od elegancji,

Dodatkowe ubrania na zmianę (majteczki, spodnie, rajstopy, skarpetki podkoszulka, bluzka), które umieszczamy w szatni dziecka

Woreczek z materiału przepuszczającego powietrze(podpisany)+

strój gimnastyczny (koszulka z krótkim rękawem i krótkie spodenki)

Przybory do mycia ząbków – oczywiście podpisane,

Paczka lub kartonik chusteczek higienicznych,

Uśmiech na buzi i dobry humor !!!

Co każdy Rodzic powinien przynieść?

- pewność, że dziecko sobie poradzi,

- zaufanie do nauczycielek i personelu przedszkola,

- uśmiech na twarzy, która będzie obserwowana przez dziecko i z której dziecko szybko potrafi wyczytać dobre i złe emocje.

Drodzy Rodzice!

Jeśli w Waszych sercach rodzi się niepokój, czy dobrze robicie oddając dziecko do przedszkola, to chcemy was uspokoić i zapewnić, że w naszej placówce cały personel jest profesjonalnie przygotowany do pracy jaką wykonuje.

Każdy pracownik przedszkola bardzo się stara, by Wasze dziecko:

🌞czuło się w nim bezpiecznie,

🌞spędzało czas radośnie,

🌞nauczyło się być dzielne na miarę swoich możliwości i wieku,

🌞umiało być z innymi,

🌞rozwijało swoje zdolności i zainteresowania,

🌞zdobywało nowe umiejętności.

Macie prawo do wypracowania wspólnie z przedszkolem, w drodze rozmów i dyskusji, mądrych warunków, które będą korzystne dla Waszego dziecka.

Pamiętajcie, że przedszkole to drugie - po domu – ważne miejsce w życiu Waszego dziecka.

Zadbajcie o to, by Was w tym miejscu nie zabrakło. Tylko wspólne poczynania rodziców i przedszkola stworzą klimat, w którym wszystkim ze sobą będzie dobrze.

• DENTOBUS

19.08.2024

Szanowni Państwo!

22 sierpnia 2024 r. do naszego przedszkola przyjedzie mobilny gabinet stomatologiczny "dentobus".

Podczas wizyty będzie wykonywany u dzieci przegląd stomatologiczny,dlatego konieczne jest wypełnienie przez rodziców lub opiekunów prawnych "formularza zgody"

Formularze dostaną państwo w dniu dzisiejszym. Prosimy o dostarczenie zgody do środy.

Wszyscy rodzice/opiekunowie otrzymają zamkniętą kopertę z wynikami badań.

Wyniki zostaną przygotowane i dostarczone do placówki najpóźniej w ciągu 21 dni od dnia badania.

Program mobilnego gabinetu stomatologicznego został uruchomiony w ramach prac nad polityką prozdrowotną kraju i przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży

Program jest częścią polityki prozdrowotnej kraju, refundowanym że środków NFZ, w związku z czym jest całkowicie bezpłatny.

Dentobus jest pojazdem wielkości karetki pogotowia,w którym zachowane są wszelkie środki niezbędne do tego,aby wizyta była bezpieczna dla dzieci.