Aktualności

          • SESJA ZDJĘCIOWA NA MISTRZOSTWA PIŁKI NOŻNEJ

            16.04.2018

            W dniu 18 kwietnia (środa) odbędzie się sesja zdjęciowa dzieci z okazji nadchodzących mistrzostw w piłce nożnej.Każde dziecko będzie mogło sobie zrobić kalendarz z grupami reprezentacji oraz indywidualne zdjęcie z flagą reprezentacji Polski.

            Przypominam, że zakup zdjęć jest dobrowolny!

          • Wielkanoc na Pałukach

            05.04.2018

            WITEJTA MILI GOŚCIE ŻEŚTA TU PRZYBYLI! O DOWNYCH ZWYCZAJACH BYNDZIMY MÓWILI! Takimi słowami powitało nas jedno z dzieci, które w czwartek 5 kwietnia gościły w naszym przedszkolu. Znajomością gwary pałuckiej pochwaliły nam się przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie. Dzieci ubrane w stroje pałuckie z gwarowymi przywoływkami i śpiewami oraz tańcem ludowym w krótkim zarysie ukazały zwyczaje wielkanocne panujące na Pałukach. Przedszkolaki do występu przygotowała pani Jolanta Storzyńska z pomocą rodziców.

                                                         

          • Świąteczne życzenia

            30.03.2018
            Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.  
            Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka.
            Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość oraz wzajemną życzliwość.
            By stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech Zmartwychwstanie,
            które niesie odrodzenie, napełni Was pokojem i wiarą,
            niech da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość...
             
                                                  Dyrekcja, pracownicy i dzieci
                                                        z Przedszkola Miejskiego w Kcyni
                                                   
                                
          • Przedszkolaki szukają Zajączka

            03.04.2018

            Już za kilka dni Wielkanoc. Dzieciom święta te kojarzą się z szukaniem zajączka. Tradycja nazywana szukaniem zajączka przywędrowała do nas z Niemiec. Formy tego zwyczaju mogą być różne: zajączek chowa słodycze czy jajka w ogrodzie lub skrytkach domowych, ale cel jest jeden: dzieci mają okazję do świetnej zabawy i znalezienia swojego prezentu. Do naszego przedszkola zajączek również przyszedł. W środę każda z grup wraz ze swoimi paniami wybrała się na poszukiwanie zajączka, który prezenty dla dzieci poukrywał w różnych miejscach: na korytarzu, w sali, przed przedszkolem, na placu zabaw. Dzieci miały trudne zadanie, bo prezenty były dobrze ukryte, ale wszystkie spisały się na medal. Każdy przedszkolak został obdarowany przez zajączka koszyczkiem ze słodyczami. Dzieci były z siebie dumne i bardzo zadowolone z upominków.

                                                                                         

          • Wycieczka Gromadki Kubusia Puchatka i Biedroneczek do Bożejewiczek

            03.04.2018

            W środę 21 marca 2018 r. grupy Gromadka Kubusia Puchatka i Biedroneczki pojechały na wycieczkę do westernowego miasteczka Silverado City w Bożejewiczkach. Tam uczestniczyły w warsztatach wielkanocnych, podczas których miały okazję poznać tradycje związane z Wielkanocą. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w warsztatach, miały do wykonania wiele zadań: piekły i ozdabiały wielkanocne mazurki, wykonywały palemki wielkanocne, ubijały masło z prawdziwego krowiego mleka, szukały wielkanocnych jajek. W przerwach między kolejnymi zadaniami wesoło bawiły się przy muzyce. Ważnym punktem wycieczki było wspólne śniadanie wielkanocne z tradycyjnymi potrawami: białym barszczem, masełkiem, pieczywem, jajkiem i kiełbasą. Podczas wycieczki dzieci bardzo dużo dowiedziały się na temat tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Do przedszkola wróciły zmęczone, ale zadowolone i pełne wrażeń.

          • Powitanie Wiosny

            25.03.2018

            W minionym tygodniu dzieci z naszego przedszkola brały udział w tradycyjnym obrzędzie Pożegnania Zimy i Powitania Wiosny. Przedszkolaki, choć bardzo lubią zimę, pożegnały ją na kilka miesięcy. Zima odeszła wraz z Marzanną, która została zamknięta w ciemnej piwnicy. I wreszcie zawitała wyczekiwana Wiosna. Zaświeciło wiosenne słońce, zazieleniła się trawa, zakwitły pierwsze wiosenne kwiaty, których nazwy przedszkolaki doskonale znają. Przyleciały też pierwsze wiosenne ptaki. Dzieci z grupy Pszczółki zatańczyły wiosenny taniec bocianów i jaskółek, do którego przygotowały się pod kierunkiem pani Kasi Cybulskiej. Podczas spotkania przedszkolaki rozwiązywały wiosenne zagadki i śpiewały znane piosenki. Na zakończenie wszyscy świetnie się bawili tańcząc i śpiewając wesoło. Z powitaniem wiosny wiąże się tradycja przygotowania gaików - gałązek ozdobionych kolorowymi wstążkami, z którymi dzieci wraz z paniami przeszły ulicami miasta. Mamy nadzieję, że po tak radosnym powitaniu wiosna zagości u nas na dobre.

          • Sówki i Pszczółki dekorują mazurki na kiermasz przedszkolny

            18.03.2018

            W środę 14 marca 2018 r. Sówki i Pszczółki spotkały sie na wspólnych zajęciach kulinarnych. Dzieci miały do wykonania bardzo ważne zadanie - dekorowały mazurki, które przeznaczone zostały na kiermasz przedszkolny. Mazurki upiekła pani Magdalena Smolińska, mama Tosi z grupy Sówki. Przedszkolaki smarowały gotowe mazurki masą lub dżemem i ozdabiały kolorowymi cukiereczkami i różnorodnymi bakaliami. W nagrodę za wzorowo wykonane zadanie dostały wafelki, które mogły udekorować tak samo jak mazurki i oczywiście mogły je zjeść. Samodzielnie wykonane wafelki były przepyszne, a mazurki piękne i kolorowe.

                                                                                

             

          • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

            11.03.2018

            Rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 12.03.2018 r. - 14.03.2018 r.

            Dzieci (6-letnie) uczestniczą w rekolekcjach z Rodzicem lub Prawnym Opiekunem (uczestnictwo w rekolekcjach jest dobrowolne).
             

            Plan rekolekcji:
            FARA: Klasy 0-III w godz.12.00 - 13.30
            KLASZTOR: 0-V w godz.11.00 - 13.00

            Przedszkole pracuje bez zmian !

          • Sówki i Pszczółki zakładają "Zielony kącik przyrody"

            11.03.2018

            Przedszkolaki już tęsknią za wiosną, dlatego postanowiliśmy założyć w salach „Zielone kąciki przyrody”. Sówki i Pszczółki z pomocą swoich pań przygotowały wszystko to, co potrzebne jest do sadzenia, a więc: doniczki, cebulki, nasiona, konewkę z wodą, watę i przede wszystkim ziemię. Zajęcia rozpoczęliśmy od zapoznania z różnymi możliwościami hodowli roślin w naszym kąciku: w ziemi, na wacie, w słoiku oraz od ukazania czynników niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Następnie nasi mali ogrodnicy z dużym zaangażowaniem przystąpili do pracy. Każdy mógł sam posadzić rośliny. W plastikowych pojemnikach wyściełanych watką wysiewaliśmy rzeżuchę. W doniczkach posadziliśmy rózne cebulki kwiatów. W słoiku wypełnionym wodą umieściliśmy dużą cebulę, z której za kilka dni wyrośnie w górę pyszny i zdrowy szczypiorek. w innym słoiczku, na kawałku gazy położyliśmy ziarna fasoli. Teraz dzieci z ogromnym zainteresowaniem obserwują zmiany, jakie zachodzą w naszych zielonych kącikach i z chęcią pielęgnują swoje roślinki.

             

          • Badania podoskopowe

            11.03.2018

            Dnia 6 marca 2018 r. w Przedszkolu Miejskim w Kcyni przeprowadzone zostały bezpłatne badania podoskopowe stóp. Była to kolejna akcja w ramach promocji zdrowia zrealizowana przez Gminę Kcynia wspólnie ze Stowarzyszeniem Flandria, z którym Gmina Kcynia ma podpisaną umowę partnerską. W badaniach uczestniczyła przedstawicielka Stowarzyszenia Flandria p. Agnieszka Ruczyńska, dzięki której możliwa jest realizacja tak ciekawych i potrzebnych działań prozdrowotnych. Badania dzieci przeprowadziła p. Paulina Piekarska, fizjoterapeuta z Bydgoszczy. Przebadanych zostało 103 przedszkolaków. Rodzice dzieci, u których stwierdzono wady stóp i postawy otrzymali wskazówki co do dalszego postępowania zdrowotnego.

          • 1 marca - Dzień piegów w Gromadce Kubusia Puchatka

            11.03.2018

                  W kalendarzach nie znajdziemy tego święta, jednak ono istnieje i z tej okazji warto poświęcić chwilę refleksji plamkom na skórze, które wywołują tyle skrajnych emocji. Wiele osób obdarzonych piegami nie lubi swoich piegowatych nosów i policzków, a przecież mogą one być atutem urody, oryginalną cechą człowieka. Piegi docenili przede wszystkim autorzy literatury dla dzieci i młodzieży, którzy chętnie obdarzali nimi swoich wspaniałych bohaterów. Wśród tych najbardziej popularnych są chociażby Pippi Langstrump, Pan Kleks, Marek Piegus, Ania z Zielonego Wzgórza czy Tomek Sawyer. Podczas zajęć, każdemu z dzieci namalowano na twarzy kolorowe piegi jak również zostały zrobione zdjęcia w przygotowanej na tę okazję fotobudce. Przedszkolaki, oprócz wspaniałej zabawy dowiedziały się, że piegi to nic wstydliwego a może nawet coś wyjątkowego, dodającego uroku oraz że wygląd nie jest najważniejszy lecz to kim jesteśmy.

          • 01.03.2018

            Uwaga Rodzice!

            Urząd Miejski w Kcyni, Przedszkole Miejskie w Kcyni, Stowarzyszenie Flandria w dniu 6 marca 2018 r (wtorek) serdecznie zapraszają dzieci przedszkolne na badania podoskopowe stóp (badanie diagnozujące deformacje i wady stóp).

            Aby przeprowadzić badanie rodzice muszą podpisać zgodę, która została przekazana dzieciom lub jest dostępna w Przedszkolu.

          • REKRUTACJA 2018/2019

            01.03.2018

            DRODZY RODZICE !!!

            REKRUTACJA w Przedszkolu Miejskim im. Ziemi Pałuckiej rozpoczyna się od 26 lutego 2018 roku  w następujących terminach:

            26.02.2018r.-02.03.2018 r.- składanie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w naszym Przedszkolu

            05.03.2018 r.- 23.03.2018 r.- - złożenie karty zapisu wraz z oświadczeniami

            30.03.2018 r. - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do Przedszkola

            03.04.2018 r. -podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych

            do 06.04.2018 r. - potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia

            11.04.2018 r. - podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do Przedszkola.

            W przypadku wolnych miejsc przeprowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca.

             

            Deklaracje, oświadczenia, karta zapisu  dostępne są w załącznikach w poprzednich artykułach.

             

            OFERTA PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO IM. ZIEMI PALUCKIEJ W KCYNI

            Do Przedszkola przyjmowane są dzieci od 3 roku życia (2015 r.) do 6 roku życia (2012 r.)

            5 godz. pobytu dziecka w przedszkolu- bezpłatne

            6 godz. -10 godz. -1 zł za 1 godz. (dzieci 6-letnie bezpłatnie)

            Koszt wyżywienia całodniowego (śniadanie, obiad dwudaniowy, podwieczorek)- 4,50 zł

            Przedszkole posiada własną kuchnię, więc posiłki przygotowywane są na miejscu.

             

            Przedszkole realizuje podstawę programową wychowania przedszkolnego.

            W placówce bezpłatnie można skorzystać z  pomocy logopedycznej, pedagogicznej, języka angielskiego, religii.

            W każdej grupie realizowane są przez nauczycieli innowacje pedagogiczne,programy, projekty np.: 

            " Mały badacz i odkrywca w przedszkolu", "Papierowe czary", "Mały artysta", "Muzyka dla Smyka", " Bo piękne są Pałuki", "Kuchcikowo", "Zdrowa rodzina-szczęśliwa rodzina".

            Dla wszystkich dzieci przedszkolnych dostępny nowo wybudowany plac zabaw.

             

             

          • Rekrutacja 2018/2019 - dokumenty

            26.02.2018

            Rekrutacja w Przedszkolu Miejskim im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni będzie trwała od 26 lutego do 23 marca 2018 r. na podstawie Zarządzenia nr 4.2018 Burmistrza Kcyni z dnia 8 stycznia 2018 r. w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2018/2019 dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawoych (BIP URZĘDU GMINY)

            Zalacznik_do_rekrutacji_18_19.zip

             

             

             

             

          • Biedroneczki badają właściwości cieczy nienewtonowskiej

            12.02.2018

               Ciecz nienewtonowska to masa niezwykła, wydaje się magiczna, a tak naprawdę to czysta fizyka. Świetne doświadczenie i ćwiczenie manualne, wpływające na integrację sensoryczną a także doskonała zabwa dla wszystkich dzieci. Trzeba przyznać, że oprócz zabawy to miłe odprężenie dla dłoni. Każda zwykła ciecz pod wpływem  nacisku łatwo się rozpływa na boki tak jak woda w wannie. Natomiast ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości. Zwykle taka ciecz zmienia swoją "twardość", czasami do tego stopnia, że można po niej chodzić. Ważne, aby robić to szybko i mocno naciskać stopami na powierzchnię cieczy. Natomiast w przypadku zabawy dłońmi gdy szybko chwycimy ciecz i zgnieciemy to utworzy sie kulka, natomiast zwalniająć nacisk, ciecz spłynie nam z dłoni.

          • Tłusty czwartek w przedszkolu

            08.02.2018
            "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" - mówi staropolskie przysłowie. Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Inaczej na ten dzień mówi się "zapusty". W tym roku tłusty czwartek obchodziliśmy 8 lutego. Najważniejsze w tym dniu dla przedszkolaków są pączki, których oczywiście nie zabrakło w naszym przedszkolu. Wszystkie dzieci z apetytem zajadały się słodkimi pysznościami (z umiarem oczywiście!). Dzień ten był okazją do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów. Taki zwyczaj bardzo nam się podoba i jesteśmy jego gorącymi zwolennikami.
             
                                               
          • Teatrzyk profilaktyczny

            08.02.2018

            W poniedziałek 5 lutego 2018 r.  zawitał do naszego przedszkola teatrzyk MAGIK z Białegostoku z przedstawieniem "Rady Dobrej wróżki". Dobra wróżka z pomocą dzieci udzielała rad swoim gościom. Najpierw zawitała do przedszkolaków Złośnica, która ze złości rozbiła wazon mamy. Otrzymała radę, aby złość rozładowywać w zupełnie inny sposób - głęboko oddychać lub policzyć do dziesięciu. Następnie przyszedł Nierobek, który cały czas chrapał i nic nie robił. Dzieci obudziły go i wraz z dobrą wróżką wymyśliły, że musi się stać bardziej aktywny poprzez zabawę i Dobra wróżka podarowała mu piłkę. Chłopcu, którego bolał brzuch przypomniała, że należy się właściwie odżywiać i ćwiczyć. Dzieci pokazały jakie ćwiczenia można wykonywać. To była bardzo ważna lekcja dla przedszkolaków, a świat Dobrej wróżki był radosny i kolorowy.

                                               

          • 31.01.2018

            Z wielkim bólem przyjęliśmy informację o śmierci naszej koleżanki Śp. Iwony Polańskiej.

                                                    

  • Galeria zdjęć

    • brak danych