Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci!!
30.08.2020Szanowni Rodzice, Drogie dzieci!
Koniec wakacji zbliża się wielkimi krokami. 01 września 2020 r. zapraszam wszystkie dzieci do przedszkola. Wejście do budynku będzie od strony Libelta (główne) oraz od strony Sądowej przez plac zabaw.Wszystkie dzieci zapisane przed godz 8.00 wchodzą głównym wejściem ,natomiast dzieci zapisane na godz.8.00 wchodzą wg następującego harmonogramu:Wejście główne:(3,4- latki)Motylki-7.45Pszczółki- 8.00
Wejście od Sądowej:Gromadka Kubusia Puchatka- 7.40Sówki- 7.50Jeżyki- 8.00Biedroneczki- 8.10
Odbiór dzieci już głównym wejściem.
Prosimy o wyrozumiałość i dostosowanie się do harmonogramu.Będzie on obowiązywał do końca tygodnia.
Rok ten będzie bardzo szczególny, gdyż musimy pamiętać, że czas pandemii nie minął. Nasze przedszkole jest przygotowane zgodnie z wytycznymi MEN, MZ oraz GIS, na Wasz powrót.Proszę o zapoznanie się z procedurami przyprowadzania i odbierania dziecka.Liczę na to, że wspólnie, w zdrowiu, przetrwamy ten niezwykle trudny czas pandemii.Z wyrazami szacunku Dyrektor PrzedszkolaBeata Szymczak
UWAGA RODZICE!
27.08.2020Ze względu na aurę pogodową rodziców dzieci nowo przyjętych zapraszam na zebranie do budynku placówki.Spotkanie odbędzie się w holu przedszkola.Proszę o zachowanie reżimu sanitarnego-wchodzimy w maseczkach dezynfekując ręce.
Dyrektor Beata Szymczak
Drodzy Rodzice dzieci nowo przyjętych do przedszkola
24.08.2020Serdecznie zapraszamy rodziców dzieci nowo przyjętych do przedszkola na spotkanie organizacyjne z dyrektorem i wychowawcami, które odbędzie się w czwartek 27 sierpnia 2020 r. o godz. 15.30.
Celem zebrania jest zapoznanie rodziców z procedurami, organizacją pracy i obowiązkami rodziców wynikającymi z przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola w czasie pandemii COVID-19.
Prosimy nie zabierać ze sobą dzieci, zaopatrzyć się w maseczki oraz dostarczyć podpisane oświadczenie, które znajduje się w załączniku.
Spotkanie odbędzie się na placu zabaw.Do przedszkola proszę wchodzić od ulicy Sądowej (bramą).
Adaptacja do przedszkola. Rady dla Rodziców
25.08.2020Adaptacja do przedszkola. Pomóż mi Mamo! Pomóż mi Tato!
Adaptacja dzieci do przedszkola oznacza dla nauczyciela podejmowanie określonych działań w zakresie pobudzania, zachęcania czy wspierania osoby lub grupy w pracy nad sobą, nad rozwiązywaniem różnych zadań. Oddziaływanie odbywa się jednak nie tylko w przedszkolu, lecz także w domu za sprawą rodziców lub opiekunów. Dlatego też zadaniem przedszkola jest przygotowanie rodziny do udzielania pomocy dziecku w adaptacji do nowego środowiska społecznego. Aby ułatwić maluchowi wejście w nowe środowisko, najbliżsi powinni wcześniej zadbać o rozwój samodzielności trzylatka. Można to osiągnąć, włączając dziecko w organizację życia rodziny. Wielu rodziców martwi się, czy ich pociecha poradzi sobie w przedszkolu. Pokazując swój lęk, nie pomagają jej. To od nich zależy przecież, czy dziecko polubi nowe miejsce. Ważne jest nie tylko poznanie środowiska przedszkolnego, lecz także właściwe przygotowanie malucha do zaadaptowania się w nim.
Udział rodziców w przygotowaniu dziecka do przedszkola może polegać na:
- Stwarzaniu mu okazji do samodzielnego rozwiązywania problemów. Służy temu wykonywanie wspólnych prac domowych i polecenia z tym związane. Dzięki takim aktywnościom dziecko nabywa umiejętności samodzielnego organizowania sobie pracy, dba o własne rzeczy, zabawki oraz porządkuje swoje miejsce pracy i zabawy.
- Wyrobieniu w dziecku poczucia obowiązku, czemu sprzyja sumienne wykonywanie łatwych prac z własnej inicjatywy lub na polecenie rodziców. Niezbędne jest także rozwijanie wytrwałości i wyrobienie nawyku doprowadzania rozpoczętych działań do końca.
- Przyzwyczajaniu dziecka do dłuższego skupiania uwagi przez obserwację przyrody, gry i zabawy z regułami, wspólne oglądanie obrazków, słuchanie piosenek i opowiadań.
- Rozwijaniu samodzielności, szczególnie w zakresie czynności samoobsługowych. Nabycie tych sprawności przez trening w rodzinie ułatwi adaptację do przedszkola.
- Psychicznym przygotowaniu malucha do zmiany. Należy kształtować pozytywną motywację dotyczącą przekroczenia progu przedszkola, ułatwiać nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, kształtować umiejętność porozumiewania się z innymi dziećmi i dorosłymi.
- Czuwaniu nad prawidłowym, ogólnym rozwojem oraz pracy nad korygowaniem i kompensowaniem braków i trudności dziecka. Szczególną uwagę należy zwrócić na wadliwą postawę, płaskostopie, krótkowzroczność, zeza, kłopoty ze słuchem, wady wymowy, jąkanie, zaburzenia motoryczne
Pierwsze dni w przedszkolu są dla malucha czasem dynamicznych i bardzo trudnych zmian. Członkowie najbliższej rodziny nie będą już jedynymi osobami, z którymi się spotyka. Znajdzie się w nowej, zupełnie innej sytuacji, wśród rówieśników, którzy są w równie trudnym momencie swojego życia. Utrata poczucia bezpieczeństwa związana z nowym otoczeniem, jakim jest przedszkole, wywołuje naturalny lęk. Niepełne ukształtowanie podstawowych funkcji psychofizycznych trzylatka ogranicza jego możliwości przystosowawcze. Ma on trudności w rozpoznawaniu nowego środowiska oraz w szybkim, adekwatnym reagowaniu umożliwiającym zarówno zaspokojenie własnych potrzeb, jak i spełnienie wymagań stawianych mu przez otoczenie
Jak rodzice mogą pomóc dziecku w trudnym dla niego procesie adaptacji?
- Pozytywnie nastaw dziecko do przedszkola. W domu dużo rozmawiaj o przedszkolu, opowiadaj, że będzie mogło bawić się z kolegami, rysować, budować itp. Przedstaw realny, ale nie wyidealizowany obraz przedszkola.
- Przyzwyczajaj dziecko do przedszkola stopniowo. Razem z nim skompletuj wyprawkę przedszkolną. Jeżeli dziecko do tej pory nie przebywało z innymi dorosłymi, pozostawiaj je na kilka godzin u dziadków lub znajomych, aby przedszkole nie kojarzyło mu się z pierwszym rozstaniem. Stopniowo dopasowuj rytm dnia dziecka w domu, do tego, jaki panuje w przedszkolu.
- Pozwalaj dziecku na samodzielność. Nie wyręczaj go w ubieraniu, podczas jedzenia, mycia rak i zębów, a także w korzystaniu z toalety. Chwal wysiłek, jaki wkłada w te czynności.
- Zwróć uwagę na krótkie pożegnania w przedszkolu. Nie wprowadzaj atmosfery pośpiechu, czule ale stanowczo pożegnaj się z dzieckiem. Nie okazuj dziecku własnych rozterek podczas rozstania, bowiem wtedy przekazujesz mu własne lęki.
- Postaraj się regulować pobyt dziecka w przedszkolu. W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi. Nie mów dziecku, że zostanie zabrane wcześniej, kiedy to jest niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe. Dotrzymuj słowa – daje ono dzieciom poczucie bezpieczeństwa.
- Poświęć dziecku więcej czasu niż zwykle. Okazuj zainteresowanie, miłość, czułość. Częściej pójdź z nim na spacer, poczytaj ulubioną bajkę, pobaw się w ulubioną zabawę. Nie wypytuj: Jak było w przedszkolu? Czy płakałeś? Co zjadłeś? Spytaj: Czym się bawiłeś? Jak ma na imię twój kolega? Jeśli dziecko będzie opowiadało co działo się w przedszkolu, koncentruj się na jego samopoczuciu, relacjach z kolegami i podejmowanych zabawach.
- Zredukuj do minimum inne stresy, nowe sytuacje nie związane z przedszkolem, aby na czas pierwszych tygodni adaptacji wyłączyć większe wrażenia czy życiowe zmiany.
- Ściśle współpracuj z nauczycielem. Relacje oparte na wzajemnym zaufaniu przyniosą oczekiwane rezultaty. Pytaj nauczyciela nie tylko o to, czy dziecko wszystko zjadło, ale także o to, czy nawiązuje kontakty z rówieśnikami, czy radzi sobie w różnych sytuacjach przedszkolnych.
- Nie porównuj dziecka i jego reakcji z zachowaniem innych przedszkolaków czy starszego rodzeństwa. Radzenie sobie ze stresem adaptacyjnym jest sprawą indywidualną i u każdego malucha może przebiegać inaczej.
- Proces adaptacji może trwać od kilkunastu dni do kilku miesięcy. Daj dziecku tyle czasu, ile będzie potrzebowało, aby przystosować się do nowych warunków. Uniezależnienie się od najbliższych i nawiązanie pozytywnych relacji w nowym, przedszkolnym środowisku są osiągnięciem rozwojowym dziecka, na które warto czekać.
Drodzy Rodzice dzieci nowo przyjętych do przedszkola
13.08.2020W związku z Wytycznymi przeciwepidemicznymi Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 2 lipca 2020 r. (III aktualizacja) dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 z przykrością informujemy,że zajęcia adaptacyjne dla dzieci nowo przyjętych nie odbędą się.
Informację o organizacji bezpiecznego przyprowadzania dzieci do przedszkola podamy w poźniejszym terminie.
Umowy o korzystanie z usług przedszkola można podpisywać w biurze od dnia 24 sierpnia 2020 do 28 sierpnia 2020 r. w godz. 800-1500 z zachowaniem reżimu sanitarnego (maseczka, rękawice, swój długopis).
Za utrudnienia bardzo przepraszamy!
Pakiety kart pracy
04.08.2020Pakiety kart pracy dla dzieci w Przedszkolu Miejskim im.Ziemi Pałuckiej w Kcyni na rok szkolny 2020/2021
„Odkrywam siebie” Wydawnictwo MAC
3- latki- pakiet podstawowy „A”
4-latki- pakiet podstawowy „A+”
5,6 - latki-pakiet podstawowy „BB+”
Religia dla 6- latków- „Tak! Jezus mnie kocha”. Wyd. Jedność.Kielce,red. K.Mielnicki,E.Kondrak
Pakiet dla 6-latków z języka angielskiego:
"Tiger and friends" Starter.
Autorzy: Carol Read, Mark Ormerod
Wyd. Macmillan
Życzenia z okazji Święta Policji
24.07.2020Dzisiaj Święto Policji. Z tej okazji przedszkolaki wraz z pracownikami Przedszkola Miejskiego im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni pragną złożyć najserdeczniejsze podziękowania wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom Policji z Komendy Powiatowej w Nakle nad Notecią i Komisariatu Policji w Kcyni. Wysoko cenimy sobie Państwa pracę oraz doceniamy odwagę, którą wykazują się Państwo każdego dnia. Życzymy przede wszystkim bezpieczeństwa oraz wielu sukcesów zawodowych.Z najlepszymi życzeniami Dyrektor i cała społeczność Przedszkola Miejskiego im Ziemi Pałuckiej w Kcyni.🌻🌹🌺
Przy przedszkolu powstał ogródek sensoryczny
14.07.2020Prace przy ogródku sensorycznym przy Przedszkolu Miejskim im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni na finiszu. Udało się nam zrealizować kolejny pomysł na rzecz dzieciaków z przedszkola – tych aktualnie uczęszczających i dla przyszłych pokoleń. Własnymi siłami stworzyliśmy ogród sensoryczny, który mamy nadzieję, sprawi od września dzieciom wiele radości. Pomysł należał do Przewodniczącej Rady p. Anny Duda-Nowickiej, która na realizację otrzymała zielone światło od pani Dyrektor Beaty Szymczak, która za każdym razem pozytywnie akceptuje jej pomysły. Zresztą nie tylko akceptuje, ale bierze w nich czynny udział. Fachowym okiem na całość spojrzał i prace nadzorował pan Wiesław Nadolny. Zaangażowali się również niektórzy rodzice oraz pracownicy przedszkola. W kolejnych etapach w powstawania ogrodu uczestniczyli: prace ziemne – p. Robert Nowicki, Radek Mrotek i Konrad oraz Karol Stępień; prace zaawansowane – p. Pola i Mirek Papuga, Norbert Witkowski, Anna Duda-Nowicka i Beata Szymczak oraz Wiesław Nadolny i Pani Ula; prace przy nasadzeniach – p. Tomek Nowak z synem Kacprem, Beata Szymczak, Anna Duda-Nowicka, Wiesław Nadolny i Pani Ula; prace wykończeniowe – p. Magdalena Olender z Igą, Anna Duda-Nowicka z Sergiuszem, Agnieszka Stępień z Kacprem, Agnieszka Oratowska-Witkowska z synem, Ewelina Chudzik, Pola Papuga, Natalia Kwiatkowska, Justyna Grzegorek i Beata Szymczak; transport i pomoc organizacyjna – p. Tomek Brzeziński. Wsparcie organizacyjne - Burmistrz Kcyni Marek Szaruga. Wsparcie sprzętowe – Paweł Duda Dyrektor Zakładu Poprawczego w Kcyni ,nasz radny powiatowy oraz Darek Karczewski. Wszystkim za okazaną pomoc i zaangażowanie bardzo DZIĘKUJEMY. Ogródek sfinansowano ze środków Rady Rodziców. Uroczyste otwarcie we wrześniu.Oczywiście to nie koniec. W głowie mamy kolejne pomysły. Przewodnicząca Rady już złożyła projekt do Fundacji na utworzenie kolejnego ogródka w drugiej niezagospodarowanej części trawnika. Trzymamy kciuki za pozytywne rozstrzygnięcie. I na koniec…jesteśmy z siebie DUMNI! Ale już wkrótce przystępujemy do kolejnego projektu…już za chwilę dowiecie się jakiego Materiał: Rada Rodziców Przedszkola Miejskiego w Kcyni
4
Przerwa remontowa
12.07.2020Przypominam,że od 13 lipca w naszym przedszkola zaczyna się przerwa remontowa.Przerwa będzie trwała do 14 sierpnia 2020
Informacja dla rodziców dzieci kończących edukację w Przedszkolu Miejskim im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni.
09.07.2020Zgodnie z umową o korzystanie z usług przedszkola przypominamy, że nadpłaty są zwracane na pisemny wniosek Rodzica/Opiekuna prawnego. Dyspozycję należy złożyć w ciągu 30 dni od wygaśnięcia umowy. Informację dotyczącą nadpłaty można uzyskać w Przedszkolu lub pod numerem tel. 52 589 37 41. W przypadku nie złożenia podania o zwrot do końca lipca 2020 r. nadpłata zostanie zgodnie z umową przekazana na poczet dochodów Przedszkola.
ZAPRASZAMY DO POMOCY
09.07.2020Kto nie miał jeszcze okazji zaangażować się ma ostatnią szansę. Zapraszamy chętnych do ostatniego etapu tworzenia czegoś, co wpisze się w historię naszego przedszkola. Spotykamy się w najbliższy piątek o godz. 17.00. Kto chce pomóc proszony jest o zgłoszenie się do Przewodniczącej Rady pod nr tel. 607 981 940. W dniu dzisiejszym zamknęliśmy kolejny etap. Pomagali nam dziś: p. Tomek Nowak z synem Kacprem, p. Dyrektor Beata Szymczak, p. Anna Duda-Nowicka , p. Ula i p. Wiesław Nadolny, który czuwa nad całością. Dziś posadziliśmy ozdobne krzewy i drzewka. Przed nami ostatni etap. Całość prac finansuje Rada Rodziców. Dziękujemy za pomoc organizacyjną i transport p. Burmistrzowi Markowi Szarudze i p. Tomkowi Brzezińskiemu.
WIELKIE PODZIĘKOWANIA ZA WSPARCIE
09.07.2020Kolejny etap na drodze tworzenia "czegoś" co powstaje przy naszym przedszkolu za nami. Właśnie rozładowaliśmy kamień. Dziękujemy za pomoc organizacyjną i wsparcie panu Burmistrzowi Markowi Szarudze oraz panu Tomkowi Brzezińskiemu z Urzędu Miejskiego w Kcyni.
PRACE NAD OGRÓDKIEM PRZEDSZKOLNYM TRWAJĄ
09.07.2020Kolejni cudowni rodzice biorą udział w pracach odbywających się przy naszym przedszkolu. Powstaje coś fajnego, pożytecznego, estetycznego, praktycznego, kształtującego zmysły i wrażliwość. Prace przebiegają pod okiem pana Wiesława Nadolnego. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Przewodnicząca Rady Ania Duda-Nowicka. Dziś w pracach uczestniczyli: p. Pola i Mirek Papuga, Norbert Witkowski, Anna Duda-Nowicka i Beata Szymczak dyrektor przedszkola oraz pan Wiesław i Pani Ula. y.Kolejny etap za nami. Przed nami kolejne. Efekt końcowy wkrótce. To wszystko dla naszych dzieciaków!Serdecznie dziękujemy panu Dariuszowi Karczewskiego za udostępnienie sprzętu do siania trawy. Jesteście wielcy!!!Dziękujemy
Interesujący pomysł Rady Rodziców na rewalitalizację ogródka przy Przedszkolu Miejskim w Kcyni
09.07.2020Z inicjatywy Rady Rodziców ze środków zgromadzonych na koncie rady realizowany jest kolejny pomysł naszej Przewodniczącej Rady. Co to będzie? Już wkrótce zobaczycie. Pewne jest jedno. Poprawi to nie tylko estetykę, ale przede wszystkim będzie z pożytkiem dla naszych dzieci.
Stąd apel do osób chętnych do pomocy. Potrzebna pomoc przy rozkładaniu agrowłókniny w najbliższą sobotę, na godz. 9.00. Kto może proszony o kontakt pod nr tel 607 981 940. Pierwszy etap prac, najcięższy, za nami. Za pomoc dziękujemy panom: Karolowi Stępniowi, Radzisławowi i Konradowi Mrotek, Robertowi Nowickiemu oraz pani Annie Duda-Nowickiej. Za wsparcie sprzętowe dziękujemy dyrektorowi Zakładu Poprawczego w Kcyni Panu Pawłowi Dudzie. To co powstaje fachowym okiem koordynuje pan Wiesław Nadolny. Już wkrótce dalsze relacje. Trzymajcie kciuki za efekt końcowy.
Wyniki konkursu plastycznego „Moje ulubione zwierzę leśne”
22.06.2020Stowarzyszenie Marzenie działające przy Przedszkolu Miejskim w Kcyni w ramach realizowanego projekt pn. Moje ulubione zwierzę leśne ogłosiło konkurs plastyczny skierowany do przedszkolaków z terenu Gminy Kcynia (w podziale na dwie kategorie wiekowe). W konkursie wzięło udział 24 uczestników. Organizator postanowił…nagrodzić wszystkich biorących udział w konkursie!!! Podsumowując mamy 24 laureatów konkursu, których po odbiór nagród, a raczej ich rodziców, zapraszamy w środę 24 czerwca do Przedszkola Miejskiego w godzinach 9.00-12.00 (przed wejściem do głównego holu).Prosimy o zabranie własnego długopisu celem podpisu protokołu odbioru oraz posiadanie maseczek i rękawiczek).Gratulujemy! Projekt dofinansowany ze środków Gminy Kcynia w ramach konkursu ofert nr 1/2020.
W ramach projektu przedszkolaki robiły miodowe batoniki
22.06.2020W dniu dzisiejszym tj. 17 czerwca kontynuowaliśmy zajęcia w ramach projektu Stowarzyszenia Marzenie pt. „Pszczółka Maja – pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa kulinarnego”. Panie z KGW Sami Swoi – p. Basia i Brygida przeprowadziły warsztaty kulinarne, których głównym tematem był miód. Warsztaty te miały dotyczyć pieczenia mazurków, ale w związku z pandemią nie odbyły się w zaplanowanym terminie. Teraz, zachowując zasady bezpieczeństwa, przeprowadzono warsztaty dla dwóch grup. Dzieci piekły batoniki zbożowe. Wstępem do zajęć były ćwiczenia małej motoryki z wykorzystaniem tablic zakupionych również w ramach tego projektu. Następnie dzieci poznawały składniki, które stanowiły podstawę batoników i mówiły o miodzie wykorzystując swoją wiedzę o jego produkcji, którą zaczerpnęły w ramach wcześniejszych działań realizowanych w ramach tego projektu.Projekt dofinansowany ze środków Gminy Kcynia w ramach konkursu ofert.
Archiwum Aktualności