W poniedziałek, 24 września, zgodnie z tradycją w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość "Powitanie Jesieni". Pani Jesień, która dzisiaj zaczęła swoje panowanie, weszła z koszem pełnym darów: kasztanów, orzechów, gruszek, śliwek, jabłek. Poprosiła dzieci, aby pięknie przywitały ją wierszem. Odbyły się również konkursy jesienne, w których dzieci chętnie brały udział. Na koniec spotkania Pani Jesień podziękowała wszystkim za piękne powitanie i obdarowała dzieci słodkimi niespodziankami.
Zgoda rodziców na badania podoskopowe
21.09.2018Drodzy Rodzice!
W dniu 1 października 2018r.(poniedziałek) o godz.13.30 w naszym przedszkolu odbędą się darmowe badania podoskopowe przedszkolaków (badanie stóp). Organizatorem badań jest Gmina Kcynia i Stowarzyszenie Flandria.
Chęć wzięcia udziału w badaniach proszę zgłosić do wychowawcy.
Na badaniu musi być obecny z dzieckiem rodzic lub opiekun. Zgoda rodzica na przetwarzanie danych i udział dziecka w badaniu w załączniku na stronie przedszkola przedszkolekcynia.edupage.org
Święto przedszkolaków
23.09.2018Dnia 20 września w całej Polsce obchodzone jest najważniejsze święto naszych przedszkolaków - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. To święto ma krótką historię, bo Sejm uchwalił je stosunkowo niedawno - 13 września 2013 roku. Po co? Ma podkreślać wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci oraz popularyzować nowoczesne wychowanie przedszkolne. Przy okazji dostarcza dzieciom okazję do integracji grup, świętowania, zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.
W Przedszkolu Miejskim w Kcyni był to wyjątkowy dzień. Już od rana przedszkole było kolorowe, ozdobione balonami, a w korytarzach rozbrzmiewała wesoła dziecięca muzyka. Po śniadaniu wszyscy zebrali się w sali Gromadki Kubusia Puchatka. Dzieci odwiedziła koleżanka z innego przedszkola 5 - letnia Krysia, w którą wcieliła się pani Kasia. Wszyscy razem zaśpiewali najbardziej chyba znaną piosenkę "Jestem sobie przedszkolaczek", po czym dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące nazw poszczególnych grup. W dalszej części spotkania Krysia zabrała wszystkie przedszkolaki w daleką podróż pociągiem. Na kolejnych stacjach na podróżnych czekały wierszyki, tańce i zabawy ruchowe. Ostatnia stacja była dla dzieci największą niespodzianką - tam czekał na nich Minionek, jedna z ulubionych bajkowych postaci, w którą wcieliła się pani Gosia. Dzieci bawiły się wspaniale! Nie obyło się oczywiście bez podarunków. Minionek w imieniu pani dyrektor wręczył każdej grupie słodkie upominki, a Krysia przygotowała dla dzieci medale upamiętniające ten szczególny dzień oraz kolorowanki. Po wspólnej zabawie przedszkolaki udały się do swoich sal, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek.
Grupowe zajęcia logopedyczne
23.09.2018Wiek przedszkolny jest okresem największego rozwoju mowy dziecka – jest to czas, w którym najlepiej rozwijać mowę dziecka jak i usuwać wszelkie nieprawidłowości. Wspomaganiem rozwoju prawidłowej mowy naszych przedszkolaków zajmuje się pani Natalia Pawłowska, neurologopeda. Zajęcia logopedyczne w naszym przedszkolu obejmują nie tylko terapię w formie indywidulanej, ale też profilaktykę realizowaną w formie zajęć grupwych. Grupowa forma zajęć jest dla dzieci swobodną formą zabawy - pracy. Dodatkowo stanowi ona bardzo ważny wstęp do ewentualnej pracy indywidualnej. Podczas takich zajęć szczególną wagę przywiązuje się do ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń narządów mowy, słuchowych i logorytmicznych oraz ćwiczeń koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej.
Dzień Kropki w grupie Pszczółek
16.09.2018"Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna..."
W piątek grupa Pszczółki obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki, który przypada 15 września. Choć nazwa brzmi banalnie jest to bardzo ważne święto kreatywności, odwagi i zabawy, a motywem przewodnim jest właśnie kropka. Pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji - Międzynarodowego Dnia Kropki stała się książka Petera Reynoldsa "Kropka". Jej bohaterką jest mała nieśmiała dziewczynka, która nie wierzy w swoje możliwości i uparcie twierdzi, że nie potrafi malować. Jednak za namową nauczycielki rysuje kropkę. I ta właśnie kropka, która symbolizuje przełamanie niechęci i podjęcie próby spowodowała, że dziewczynka uwierzyła w siebie i stała się artystką.
Pszczółki rozpoczęły świętowanie Dnia Kropki właśnie od wysłuchania opowiadania o małej Vashti i rozmowy nim inspirowanej. Następnie zasiadły do stolików i namalowały swoje kropkowe dzieła, które zostały wyeksponowane w galerii prac. Tworzeniu prac towarzyszyły tematyczne piosenki. Później Pszczółki ozdobiły kolorowymi kropkami ramkę i każdy mógł pozować do specjalnego "kropkowego" zdjęcia. Wszystkie dzieci i pani już od rana miały na bluzkach naklejone kropeczki.
Pierwszy dzień w przedszkolu naszych maluszków.
13.09.2018W poniedziałek 3 września 2018 r. maluszki z grup Biedroneczki i Jeżyki rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. To dla nich bardzo ważne wydarzenie, ale też trudne chwile. Pierwszy dzień bez mamy, nowe otoczenie, nowi koledzy i koleżanki - nie obyło się bez łez. Ale troskliwe panie Halinka i Gosia oraz pomagające im panie Justynka i Ala zadbały o to, aby smutek i tęsknotę dzieci zamienić w ciekawość, zainteresowanie nowym otoczeniem i wesołą zabawę z nowo poznanymi kolegami i koleżankami. Życzymy maluszkom samych radosnych i szczęśliwych chwil w naszym przedszkolu.
Pierwszy dzień w przedszkolu - porady dla rodziców
02.09.2018Drodzy rodzice!
Zbliża się wrzesień i wiele maluszków rozpocznie swoją przygodę z edukacją. Zostaną przedszkolakami. Pójście do przedszkola to ważny i emocjonujący moment zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Bardzo prawdopodobne, że przy rozstaniu pojawią się łzy u Waszej pociechy, a Wy będziecie się martwić cały dzień czy nadal płacze, czy coś zjadło, czy tęskni itd. Dlatego warto dobrze się przygotować na ten dzień!
- Przed posłaniem dziecka do przedszkola, rozmawiaj ze swoim malcem, o tym, że będzie tam chodzić. Przedstawiaj przedszkole jako miłe, ciekawe miejsce. Opowiadaj jakie będą zabawki, plac zabaw, interesujące zajęcia, że spotka tam dużo innych dzieci z którymi będzie się bawić. Stwórz dziecku pozytywny obraz.
- Jeżeli możesz pierwszego dnia odbierz dziecko szybciej. Niech będzie to kilkugodzinny pobyt np. od godz. 8 do godz. 13. Uwierzcie, dzieci źle znoszą pierwszy dzień jeśli są w przedszkolu od otwarcia do zamknięcia placówki.
- Powiedz dziecku kto przyjdzie je odebrać i kiedy. Pamiętaj, żeby określić porę/ czynność po której przyjdziesz, a nie godzinę. Bardzo ważne: dotrzymaj słowa. Powiedz np. „Mama przyjdzie po Ciebie po zupie”. Dowiedz się, o której dzieci mają podawaną zupkę i już czekaj na korytarzu. Gdy obiad się skończy wejdź do sali, a zobaczysz, że Twój przedszkolak już będzie na Ciebie czekał.
- Nie przedłużaj rozstania. Gdy dziecko będzie już w kapciach, gotowe do wejścia na sale. Pożegnaj się, powiedz „kocham Cię”, przytulcie się i przekaż dziecko Pani. Nie przedłużaj nawet gdy dziecko płacze.
- Dowiedz się czy Twoja pociecha może przynieść ze sobą swoją ukochaną maskotkę. Coś swojego sprawi, że dziecku będzie raźniej. Taki miś z domu zawsze pocieszy i pomoże w trudnych chwilach.
- Rodzicu zaufaj pani nauczycielce, która na pewno zrobi wszystko by dziecko dobrze się czuło w przedszkolu. Gdy masz jakieś obawy, martwisz się porozmawiaj z wychowawcą. Poinformuj też nauczyciela jeśli dziecko jest np. na coś uczulone lub nie zgłasza potrzeb fizjologicznych.
- Do przedszkola ubieraj dziecko przede wszystkim wygodnie. Przedszkolak nie lubi, gdy go coś ciśnie, krępuje mu ruchy, gdy mu za gorąco i jeśli ubranie przeszkadza mu w zabawie. Przygotuj również woreczek z ubraniami na zmianę gdyby dziecko nie zdążyło do toalety, pobrudziło się itp.
- Pamiętaj, że okres adaptacji do przedszkola może być różny. Nie zniechęcaj się jeśli prowadzisz dziecko tydzień, a ono nadal płacze. Może płacze tylko przy rozstaniu? Porozmawiaj z wychowawcą o swoich niepokojach.
- Na początku drogi jaką rozpoczyna Wasze dziecko, gdy samo musi wejść w nowe środowisko najważniejsi są kochający rodzice. Wasz uśmiech, pewność, że dobrze robicie posyłając dziecko do przedszkola, wsparcie, zrozumienie i miłość to najlepsza „wyprawka” dla małego przedszkolaka.
Pożegnanie z dzieckiem – szczęśliwa siódemka
1. Krótkie pożegnanie
Przeciąganie pożegnania bardzo utrudnia rozstanie dziecku. Długie dyskusje przy drzwiach, przeciągane uściski, pożegnania i powroty dziecka sprawiają, że sytuacja staje się trudna dla wszystkich stron – zarówno rodzica, dziecka, jak i nauczyciela.
2. Rutyna
Warto umówić się z dzieckiem na sposób pożegnania i trzymać się przyjętej zasady. To może być cokolwiek, co odpowiada rodzicowi i dziecku, np. kiedy dziecko jest już przebrane „buziak, przytulas, piąteczka i lecisz do pani”. Pierwszego dnia ciężko mówić o rutynie, ale po jakimś czasie dziecko zacznie się przyzwyczajać, a rozstanie będzie łatwiejsze.
3. Pozytywne komunikaty
Kiedy mówimy dziecku „Nie bój się!”, to właściwie wtedy uświadamiamy mu, że jest w ogóle czego się bać. Strach w naszym głosie, żal i współczucie nieświadomie sprawiają, że dziecko utwierdza się w przekonaniu, że dzieje mu się krzywda. Spokojnie. Nic złego się nie wydarzy! Niech dziecko czuje to również od rodzica. „Będzie fajnie! Miłej zabawy!”
4. Mówienie prawdy
Kiedy mówimy: „Mamusia pójdzie na chwilę do samochodu i za chwileczkę wraca”, oszukujemy, a dziecko szybko się zorientuje, że nie może ufać rodzicowi. Brak zaufania do rodzica przekłada się na brak zaufania wobec nowej pani i przedłuża proces adaptacji dziecka do przedszkola. „Ucieczka rodzica”, gdy dziecko zajmie się zabawą i odwróci swoją uwagę działa tak samo i nie przynosi pozytywnych efektów.
5. Cierpliwość i wrażliwość
Okres adaptacyjny potrafi być burzliwy i długi. Wiele zależy od rodzica i nauczyciela, ale i od wrażliwości dziecka, która jest od nas niezależna. Warto więc uzbroić się w cierpliwość, pozytywnie nastawić i być wsparciem dla dziecka. Krzyk i negatywne komunikaty („Jak nie przestaniesz płakać, to zabieram misia do domu”) tylko pogarszają sytuację. Pomocna może okazać się ulubiona zabawka dziecka i wspólne wybieranie jej przed wyjściem.
6. Wejście do sali
To bardzo ważne, by dziecko weszło do sali na własnych nogach, a nie na rękach rodzica. Moment „wyrywania dziecka” z objęć mamy jest nieprzyjemny dla każdej ze stron – dziecka, rodzica i nauczyciela. Dziecko zaczyna widzieć w nauczycielu osobę, która siłą odbiera je mamie. Dużo przyjemniej nam, nauczycielom, przejąć rączkę dziecka i uściskać je od wejścia, niż wyrwać dziecko rodzicowi. Buduje to zaufanie dziecka.
7. Zaufanie
Pierwsze dni w przedszkolu to trudny czas nie tylko dla dziecka, ale i dla rodzica. Wiemy o tym doskonale. W związku z tym zapewniamy, że niebawem Państwa maluszki pokonają strach i z radością będą biegły do przedszkola.Wszystkim rodzicom i maluszkom rozpoczynającym przygodę z przedszkolem życzymy udanego pierwszego dnia w przedszkolu
ZAJĘCIA ADAPTACYJNE W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM IM. ZIEMI PAŁUCKIEJ W KCYNI
05.07.2018W dniach 28 i 29 sierpnia 2018 roku o godz. 15.30 serdecznie zapraszamy dzieci nowo przyjęte na zajęcia adaptacyjne.
Zakończenie roku przedszkolnego
26.06.2018"Za drzwiami przedszkola czekają wakacje, a lato zaczyna słoneczne wariacje" - taki i inne wierszyki recytowały przedszkolaki podczas uroczystości zakończenia roku przedszkolnego, które w dniach 18 - 22 czerwca odbyły się we wszystkich grupach przedszkolnych. Dzieci śpiewały też radośnie piosenki o tematyce wakacyjnej, gdyż po 10 miesiącach pracy nadszedł czas zasłużonego wypoczynku. W uroczystościach uczestniczyli rodzice oraz pani dyrektor Beata Szymczak. Pani dyrektor podziękowała rodzicom za współpracę i zaangażowanie w życie przedszkola. Panie natomiast podziękowały swoim wychowankom za wspólną pracę i zabawę i wręczyły im dyplomy oraz upominki. Szczególny charakter miały uroczystości zakończenia roku przedszkolnego w grupach Krasnale i Biedroneczki. Dzieci z tych grup zakończyły już przygodę z przedszkolem i po wakacjach staną się uczniami pierwszej klasy szkoły podstawowej. Mamy nadzieję, że miło będą wspominać czas spędzony w Przedszkolu Miejskim im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni. Wszystkim dzieciom życzymy słonecznych, radosnych i bezpiecznych wakacji!
Niespodzianka od fundacji Cane Pro Humano
26.06.2018We wtorek 19 czerwca w przedszkolu czekała na dzieci ogromna niespodzianka. Pani Halkiewicz - Ujazdowska i Fundacja Cane Pro Humano z okazji zakończenia roku szkolnego podarowali wszystkim przedszkolakom piłki.Serdecznie dziękujemy!
Kino sferyczne - jeszcze jedna niespodzianka z okazji Dnia Dziecka!
26.06.2018We wtorek 19 czerwca 2018 r. jedna z sal naszego przedszkola zamieniła się w kino, i to nie takie zwykłe, ale jedyne w swoim rodzaju kino sferyczne. Była to jeszcze jedna niespodzianka dla przedszkolaków ufundowana przez Radę Rodziców z okazji Dnia Dziecka. Przedszkolaki obejrzały film pt. "Polaris. Tajemnice nocy polarnej". W kinie sferycznym obraz wyświetlany jest na obwodzie kopuły za pomocą projektorów we wszystkich kierunkach, dzięki temu widzowie mogą oglądać obraz dookoła siebie. Stwarza to możliwość przeżywania niezapomnianych wrażeń, których nie ma w żadnym innym kinie. Dzięki takim możliwościom kina sferycznego nasze przedszkolaki przeniosły się do planetarium i oglądały z bliska kosmos.
Dzień Mamy i Taty w grupach przedszkolnych
26.06.201826 maja to data znana każdemu dziecku, i małemu i dużemu. Tego dnia przypada święto osoby najbliższej naszemu sercu - Dzień Mamy. Z tej okazji we wszystkich grupach przedszkolnych odbyły się uroczystości. Część grup połączyła tą wyjątkową okazję z Dniem Taty, który przypada 23 czerwca, czyli juz w wakacje. Na uroczystości przybyli zaproszeni goście, czyli rodzice przedszkolaków. Dzieci przygotowały program artystyczny, recytowały wierszyki, śpiewały piosenki, tańczyły. Przygotowały również własnoręcznie wykonane upominki. Po występach i złożeniu życzeń rodzice i dzieci miło spędzali czas przy słodkim poczęstunku.
PODANIE O ZWROT NADPŁAT
19.06.2018Podanie o zwrot nadpłat znajduje się tutaj: ZWROT_NADPLAT_WNIOSEK.pdf
Wycieczka Gromadki Kubusia Puchatka i Krasnali do skansenu w Osieku
18.06.2018W czwartek 14 czerwca 2018 r. grupy Gromadka Kubusia Puchatka i Krasnale pojechały na wycieczkę do skansenu w Osieku nad Notecią. Celem wycieczki było zwiedzanie skansenu, w którym obecnie znajduje się 28 dużych obiektów architektonicznych: chałupy i zabudowania gospodarcze z okresu od XVIII do początku XX wieku. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć niektóre z obiektów architektury ludowej z pogranicza Krajny i Pałuk takich jak: remiza strażacka, ekspozycje wnętrz chałup wiejskich, zagrody, szkoła wiejska, warsztaty rzemieślnicze, sklep i karczma. Szczególnie interesujące dla dzieci były pokazy zajęć gospodarczych i domowych, pokazy rzemieślnicze (m.in. kowalstwo, tkactwo, garncarstwo), lepienie z gliny, pisanie atramentem. Przedszkolaki mogły też skosztować potrawy kuchni chłopskiej.
Wycieczki Sówek i Pszczółek
10.06.2018W dniach 6 i 7 czerwca Sówki i Pszczółki pojechały na swoje pierwsze przedszkolne wycieczki. Już sam przejazd autokarem był dla większości przedszkolaków dużą atrakcją. Celem wycieczki Sówek była sala zabaw "Figlowisko" w Bydgoszczy. Tam dzieci wraz ze swoimi rodzicami mogły szaleć do woli. Na dzieci czekała wspinaczka po różnego rodzaju konstrukcjach, przejścia w tunelach, zabawy na zjeżdżalniach, trampolinach, huśtawkach, w basenie z piłkami. Ponadto był sztuczny śnieg, zabawa przy muzyce i malowanie twarzy. Ale Sówki w "Figlowisku" nie tylko się bawiły. Ważnym punktem programu wycieczki był występ dzieci z okazji święta ich Rodziców. Dzieci złożyły również swoim Rodzicom życzenia i wręczyły wcześniej przygotowane upominki.
Następnego dnia na wycieczkę pojechały Pszczółki. Pierwszym punktem programu wycieczki była manufaktura słodyczy "Karmelowa Kraina". Tam dzieci dowiedziały się z jakich składników i w jaki sposób powstają ich ulubione lizaki i cukierki. Miały też możliwość samodzielnie wykonać lizaka, którego wraz z rożkiem cukierków zabrały do domu. Z manufaktury słodyczy uczestnicy wycieczki przeszli przez Stary Rynek, gdzie zainteresowanie dzieci wzbudziły gołębie. Następnie wszyscy udali się do sali zabaw "Figlowisko", gdzie Pszczółki w towarzystwie swoich rodziców mogły korzystać z mnóstwa atrakcji, jakie sala oferuje.
Sówki i Pszczółki wróciły do przedszkola zmęczone ale bardzo szczęśliwe i zadowolone z wyjazdu. Już następnego dnia dzieci pytały, kiedy będzie kolejna wycieczka.
II Gminny Konkurs Piosenki Przedszkolnej
10.06.2018W środę 6 czerwca 2018 r. w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni odbył się II Gminny Konkurs Piosenki Przedszkolnej organizowany przez Przedszkole Miejskie w Kcyni. Konkurs, którego koordynatorem była pani Małgorzata Tabaczyńska przeprowadzono w dwóch kategoriach wiekowych. W komisji oceniającej zasiadły: pani dyrektor Beata Szymczak, p. Maria Kordyś, instruktor GCKiB oraz p. Anna Duda - Nowicka, pracownik Urzędu Miejskiego w Kcyni. Po wysłuchaniu występów wszystkich uczestników komisja wyłoniła laureatów, którymi zostali:
Amelia Witczak - Przedszkole Miejskie w Kcyni
Wiktoria Jurek - Przedszkole Miejskie w Kcyni
Patrycja Wiśniewska - Przedszkole Miejskie w Kcyni
Marcelina Tobys - oddział przedszkolny w Palmierowie
Alan Hak - oddział przedszkolny w Mycielewie
Karolina Grochowska - Przedszkole Miejskie w Kcyni.
Podsumowania konkursu oraz wręczenia statuetek i nagród dokonały: zastępca burmistrza Kcyni pani Bogna Adamska oraz pani dyrektor Beata Szymczak. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową.
Zajęcia integracyjne w grupie Motylków
18.06.2018Dzieci z grupy Motylki 25 maja po raz kolejny gościły młodzież z ZSO w Kcyni, która przeprowadziła zajęcia pt."W krainie kwiatów" . Przedszkolaki zostały zapoznane ze schematem rozwoju tulipana oraz warunkami niezbędnymi do wzrostu roślin. Dzieci mogły także wykazać się inicjatywą, abstrahowaniem i wyrażaniem swoich emocji podczas przygotowanych zabaw ruchowych. Do udziału w nich zachęcały Julia Kant, Agata Szarwark i Natalia Witczak, które szybko zyskały sympatię dzieci. Ostatnią częścią spotkania było wykonanie "kwiatków na Dzień Matki". Ta forma ekspresji plastycznej wzbudziła wśród przedszkolaków wiele radości, kreatywności i zaangażowania. Dziękujemy p. Marcie Szymańczak za przygotowanie i przeprowadzenie kolejnych ciekawych zajęć.
Archiwum Aktualności