21 października grupa Pszczółki obchodziła Dzień Bez Skarpetek. Celem tego świeta jest zwrócenie uwagi na dbałość o stopy. W tym celu wystarczy chodzenie na boso. Z tego właśnie powodu, podczas zajęć, dzieci zdjęły swoje skarpety i celebrując to święto na boso poddały się zabawom sensorycznym. Pszczółki za pomocą stóp rozwijały swoje wrażenia dotykowe i stymulowały zmysł równowagi oraz usprawniały sprawność motoryczną poprzez: spacer ścieżką sensoryczną, zabawy z woreczkami czy zbieranie kasztanów palcami stóp. Ponadto dzieci sworzyły pracę plastyczną przy użyciu stóp i zrobiły sobie relaksujący masaż dla zmęczonych stóp. Na koniec wykonały odcisk własnej stopy. Ten dzień dostarczył dzieciom moc wrażeń i frajdy.
Zawieszenie zajęć w grupie Jeżyki w dniach 19.10 do 23.10.2020 r.
18.10.2020Szanowni PaństwoI
W związku z pojawieniem się u pracownika przedszkola pozytywnego wyniku sars-cov-2, na podstawie decyzji Sanepidu zajęcia w grupie "Jeżyki" zostają zawieszone.Sanepid wyraził zgodę na realizację zajęć w trybie zdalnym od 19.10 do 23.10.2020 r. natomiast na kwarantannę do 25 października.
Pozostałe grupy będą pracować w wg zwykłego harmonogramu, stacjonarnie.
Gdyby w Państwa rodzinie pojawiły się jakieś niepokojące objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem, proszę skontaktować się natychmiast z lekarzem pierwszego kontaktu i powiadomienie przedszkola.
z poważaniem
Dyrektor Przedszkola
Beata Szymczak
tel. 516128831
Festiwal jabłek w grupie Pszczółki
06.10.2020W ostatnim tygodniu września, grupa Pszczółki doświadczyła "jabłkowej uczyty". Najmłodsze Przedszkolaki eksperymentowały ze smacznymi, zdrowymi jabłuszkami. Tydzień był bardzo pracowity. Dzieci przygotowały prawdziwy kompot z jabłek na zimowe dni, wyciskały sok z jabłek, a także przygotowały jabłkowe przekąski z sosem czekoladowym i toffi oraz z rozmaitymi posypkami. Wykonały również fantastyczne prace plastyczne. Poniżej efekty pracy ich malutkich rączek. Brawo za zaangażowanie Pszczółki.
81
Kolejny etap realizacji projektu „Przedszkolaki poznają świat zwierząt leśnych”
13.09.2020Kolejny etap realizacji projektu „Przedszkolaki poznają świat zwierząt leśnych” dofinansowanego ze środków z budżetu Gminy Kcynia w ramach konkursu ofert 1/2020. Wcześniej odbyło się spotkanie z leśnikiem, ogłoszony był konkurs plastyczny dla przedszkolaków z gminy, zakupione zostały książki i plansze edukacyjne. Wkrótce wykonane zostaną także plansze edukacyjne zewnętrzne. Ostatnim elementem jest mural przedstawiający świat zwierząt leśnych, który pod okiem p. Jacka Gackiego powstaje na jednej ze ścian sąsiadującej z przedszkolnym placem zabaw. To kontynuacja inicjatywy Przewodniczącej Rady Rodziców, w ramach której już w ubiegłym roku pokryto malowidłami trzy ściany. Nasze przedszkolaki będą spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu kolorowych obrazków, ale przede wszystkim w oparciu o malowidła prowadzona będzie także edukacja przyrodnicza.
Przedszkole odwiedziła Kicia Kocia
13.09.2020Ekologia to bardzo ważna sprawa. O segregacji śmieci, kolorach pojemników służących do zbierania odpadów, zanieczyszczaniu środowiska o tym m.in. mowa była podczas warsztatów z Kicią Kocią. Animatorka Bajanka (Monika Skikiewicz) przyjechała do przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego w Kcyni z rezolutną bohaterką książeczek dla dzieci autorstwa Anity Głowińskiej. W oparciu o przygody kotki prowadząca zajęcia nie tylko zapoznała dzieciaki z przygodami Kici Koci, ale przede wszystkim wykorzystując eksperymenty, przywiezione gadżety i słowo mówiła o potrzebie dbania o środowisko. Wszystkie grupy miały możliwość uczestniczenia w warsztatach. Każdy otrzymał dyplom przyjaciela Kici Koci. Warsztaty odbywały się w ramach projektu pt. „Kicia Kocia uczy ekologii” dofinansowanego ze środków Powiatu Nakielskiego w ramach konkursu ofert nr 6/2020, którego autorką jest Przewodnicząca Rady Rodziców Anna Duda-Nowicka. Na potrzeby dalszej edukacji zakupiono także książeczki dla przedszkola z przygodami Kici Koci. Wcześniej w ramach tego projektu zakupiono także pojemnik na odchody zwierzęce, który zlokalizowany został przy wejściu do przedszkola.
UWAGA!
04.09.2020Dyrektor prosi o ostateczne podpisanie umów do 7 września 2020 (poniedziałek). Nadmieniam,że umowy podpisują wszyscy rodzice (również dzieci przyjętych w poprzednich latach). Niepodpisanie umów będzie skutkowało rezygnacją z naszych usług.
DRODZY RODZICE!
04.09.2020Drodzy Rodzice!
Informuję,że od 7.09.2020 r.(poniedziałek), ze względu na remont ulicy Sądowej wszystkie przedszkolaki wchodzą już głównym wejściem(ulica Libelta 1). Za dłuższy czas oczekiwania serdecznie przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.
Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci!!
30.08.2020Szanowni Rodzice, Drogie dzieci!
Koniec wakacji zbliża się wielkimi krokami. 01 września 2020 r. zapraszam wszystkie dzieci do przedszkola. Wejście do budynku będzie od strony Libelta (główne) oraz od strony Sądowej przez plac zabaw.Wszystkie dzieci zapisane przed godz 8.00 wchodzą głównym wejściem ,natomiast dzieci zapisane na godz.8.00 wchodzą wg następującego harmonogramu:Wejście główne:(3,4- latki)Motylki-7.45Pszczółki- 8.00
Wejście od Sądowej:Gromadka Kubusia Puchatka- 7.40Sówki- 7.50Jeżyki- 8.00Biedroneczki- 8.10
Odbiór dzieci już głównym wejściem.
Prosimy o wyrozumiałość i dostosowanie się do harmonogramu.Będzie on obowiązywał do końca tygodnia.
Rok ten będzie bardzo szczególny, gdyż musimy pamiętać, że czas pandemii nie minął. Nasze przedszkole jest przygotowane zgodnie z wytycznymi MEN, MZ oraz GIS, na Wasz powrót.Proszę o zapoznanie się z procedurami przyprowadzania i odbierania dziecka.Liczę na to, że wspólnie, w zdrowiu, przetrwamy ten niezwykle trudny czas pandemii.Z wyrazami szacunku Dyrektor PrzedszkolaBeata Szymczak
UWAGA RODZICE!
27.08.2020Ze względu na aurę pogodową rodziców dzieci nowo przyjętych zapraszam na zebranie do budynku placówki.Spotkanie odbędzie się w holu przedszkola.Proszę o zachowanie reżimu sanitarnego-wchodzimy w maseczkach dezynfekując ręce.
Dyrektor Beata Szymczak
Drodzy Rodzice dzieci nowo przyjętych do przedszkola
24.08.2020Serdecznie zapraszamy rodziców dzieci nowo przyjętych do przedszkola na spotkanie organizacyjne z dyrektorem i wychowawcami, które odbędzie się w czwartek 27 sierpnia 2020 r. o godz. 15.30.
Celem zebrania jest zapoznanie rodziców z procedurami, organizacją pracy i obowiązkami rodziców wynikającymi z przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola w czasie pandemii COVID-19.
Prosimy nie zabierać ze sobą dzieci, zaopatrzyć się w maseczki oraz dostarczyć podpisane oświadczenie, które znajduje się w załączniku.
Spotkanie odbędzie się na placu zabaw.Do przedszkola proszę wchodzić od ulicy Sądowej (bramą).
Adaptacja do przedszkola. Rady dla Rodziców
25.08.2020Adaptacja do przedszkola. Pomóż mi Mamo! Pomóż mi Tato!
Adaptacja dzieci do przedszkola oznacza dla nauczyciela podejmowanie określonych działań w zakresie pobudzania, zachęcania czy wspierania osoby lub grupy w pracy nad sobą, nad rozwiązywaniem różnych zadań. Oddziaływanie odbywa się jednak nie tylko w przedszkolu, lecz także w domu za sprawą rodziców lub opiekunów. Dlatego też zadaniem przedszkola jest przygotowanie rodziny do udzielania pomocy dziecku w adaptacji do nowego środowiska społecznego. Aby ułatwić maluchowi wejście w nowe środowisko, najbliżsi powinni wcześniej zadbać o rozwój samodzielności trzylatka. Można to osiągnąć, włączając dziecko w organizację życia rodziny. Wielu rodziców martwi się, czy ich pociecha poradzi sobie w przedszkolu. Pokazując swój lęk, nie pomagają jej. To od nich zależy przecież, czy dziecko polubi nowe miejsce. Ważne jest nie tylko poznanie środowiska przedszkolnego, lecz także właściwe przygotowanie malucha do zaadaptowania się w nim.
Udział rodziców w przygotowaniu dziecka do przedszkola może polegać na:
- Stwarzaniu mu okazji do samodzielnego rozwiązywania problemów. Służy temu wykonywanie wspólnych prac domowych i polecenia z tym związane. Dzięki takim aktywnościom dziecko nabywa umiejętności samodzielnego organizowania sobie pracy, dba o własne rzeczy, zabawki oraz porządkuje swoje miejsce pracy i zabawy.
- Wyrobieniu w dziecku poczucia obowiązku, czemu sprzyja sumienne wykonywanie łatwych prac z własnej inicjatywy lub na polecenie rodziców. Niezbędne jest także rozwijanie wytrwałości i wyrobienie nawyku doprowadzania rozpoczętych działań do końca.
- Przyzwyczajaniu dziecka do dłuższego skupiania uwagi przez obserwację przyrody, gry i zabawy z regułami, wspólne oglądanie obrazków, słuchanie piosenek i opowiadań.
- Rozwijaniu samodzielności, szczególnie w zakresie czynności samoobsługowych. Nabycie tych sprawności przez trening w rodzinie ułatwi adaptację do przedszkola.
- Psychicznym przygotowaniu malucha do zmiany. Należy kształtować pozytywną motywację dotyczącą przekroczenia progu przedszkola, ułatwiać nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, kształtować umiejętność porozumiewania się z innymi dziećmi i dorosłymi.
- Czuwaniu nad prawidłowym, ogólnym rozwojem oraz pracy nad korygowaniem i kompensowaniem braków i trudności dziecka. Szczególną uwagę należy zwrócić na wadliwą postawę, płaskostopie, krótkowzroczność, zeza, kłopoty ze słuchem, wady wymowy, jąkanie, zaburzenia motoryczne
Pierwsze dni w przedszkolu są dla malucha czasem dynamicznych i bardzo trudnych zmian. Członkowie najbliższej rodziny nie będą już jedynymi osobami, z którymi się spotyka. Znajdzie się w nowej, zupełnie innej sytuacji, wśród rówieśników, którzy są w równie trudnym momencie swojego życia. Utrata poczucia bezpieczeństwa związana z nowym otoczeniem, jakim jest przedszkole, wywołuje naturalny lęk. Niepełne ukształtowanie podstawowych funkcji psychofizycznych trzylatka ogranicza jego możliwości przystosowawcze. Ma on trudności w rozpoznawaniu nowego środowiska oraz w szybkim, adekwatnym reagowaniu umożliwiającym zarówno zaspokojenie własnych potrzeb, jak i spełnienie wymagań stawianych mu przez otoczenie
Jak rodzice mogą pomóc dziecku w trudnym dla niego procesie adaptacji?
- Pozytywnie nastaw dziecko do przedszkola. W domu dużo rozmawiaj o przedszkolu, opowiadaj, że będzie mogło bawić się z kolegami, rysować, budować itp. Przedstaw realny, ale nie wyidealizowany obraz przedszkola.
- Przyzwyczajaj dziecko do przedszkola stopniowo. Razem z nim skompletuj wyprawkę przedszkolną. Jeżeli dziecko do tej pory nie przebywało z innymi dorosłymi, pozostawiaj je na kilka godzin u dziadków lub znajomych, aby przedszkole nie kojarzyło mu się z pierwszym rozstaniem. Stopniowo dopasowuj rytm dnia dziecka w domu, do tego, jaki panuje w przedszkolu.
- Pozwalaj dziecku na samodzielność. Nie wyręczaj go w ubieraniu, podczas jedzenia, mycia rak i zębów, a także w korzystaniu z toalety. Chwal wysiłek, jaki wkłada w te czynności.
- Zwróć uwagę na krótkie pożegnania w przedszkolu. Nie wprowadzaj atmosfery pośpiechu, czule ale stanowczo pożegnaj się z dzieckiem. Nie okazuj dziecku własnych rozterek podczas rozstania, bowiem wtedy przekazujesz mu własne lęki.
- Postaraj się regulować pobyt dziecka w przedszkolu. W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi. Nie mów dziecku, że zostanie zabrane wcześniej, kiedy to jest niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe. Dotrzymuj słowa – daje ono dzieciom poczucie bezpieczeństwa.
- Poświęć dziecku więcej czasu niż zwykle. Okazuj zainteresowanie, miłość, czułość. Częściej pójdź z nim na spacer, poczytaj ulubioną bajkę, pobaw się w ulubioną zabawę. Nie wypytuj: Jak było w przedszkolu? Czy płakałeś? Co zjadłeś? Spytaj: Czym się bawiłeś? Jak ma na imię twój kolega? Jeśli dziecko będzie opowiadało co działo się w przedszkolu, koncentruj się na jego samopoczuciu, relacjach z kolegami i podejmowanych zabawach.
- Zredukuj do minimum inne stresy, nowe sytuacje nie związane z przedszkolem, aby na czas pierwszych tygodni adaptacji wyłączyć większe wrażenia czy życiowe zmiany.
- Ściśle współpracuj z nauczycielem. Relacje oparte na wzajemnym zaufaniu przyniosą oczekiwane rezultaty. Pytaj nauczyciela nie tylko o to, czy dziecko wszystko zjadło, ale także o to, czy nawiązuje kontakty z rówieśnikami, czy radzi sobie w różnych sytuacjach przedszkolnych.
- Nie porównuj dziecka i jego reakcji z zachowaniem innych przedszkolaków czy starszego rodzeństwa. Radzenie sobie ze stresem adaptacyjnym jest sprawą indywidualną i u każdego malucha może przebiegać inaczej.
- Proces adaptacji może trwać od kilkunastu dni do kilku miesięcy. Daj dziecku tyle czasu, ile będzie potrzebowało, aby przystosować się do nowych warunków. Uniezależnienie się od najbliższych i nawiązanie pozytywnych relacji w nowym, przedszkolnym środowisku są osiągnięciem rozwojowym dziecka, na które warto czekać.
Drodzy Rodzice dzieci nowo przyjętych do przedszkola
13.08.2020W związku z Wytycznymi przeciwepidemicznymi Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 2 lipca 2020 r. (III aktualizacja) dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 z przykrością informujemy,że zajęcia adaptacyjne dla dzieci nowo przyjętych nie odbędą się.
Informację o organizacji bezpiecznego przyprowadzania dzieci do przedszkola podamy w poźniejszym terminie.
Umowy o korzystanie z usług przedszkola można podpisywać w biurze od dnia 24 sierpnia 2020 do 28 sierpnia 2020 r. w godz. 800-1500 z zachowaniem reżimu sanitarnego (maseczka, rękawice, swój długopis).
Za utrudnienia bardzo przepraszamy!
Pakiety kart pracy
04.08.2020Pakiety kart pracy dla dzieci w Przedszkolu Miejskim im.Ziemi Pałuckiej w Kcyni na rok szkolny 2020/2021
„Odkrywam siebie” Wydawnictwo MAC
3- latki- pakiet podstawowy „A”
4-latki- pakiet podstawowy „A+”
5,6 - latki-pakiet podstawowy „BB+”
Religia dla 6- latków- „Tak! Jezus mnie kocha”. Wyd. Jedność.Kielce,red. K.Mielnicki,E.Kondrak
Pakiet dla 6-latków z języka angielskiego:
"Tiger and friends" Starter.
Autorzy: Carol Read, Mark Ormerod
Wyd. Macmillan
Życzenia z okazji Święta Policji
24.07.2020Dzisiaj Święto Policji. Z tej okazji przedszkolaki wraz z pracownikami Przedszkola Miejskiego im. Ziemi Pałuckiej w Kcyni pragną złożyć najserdeczniejsze podziękowania wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom Policji z Komendy Powiatowej w Nakle nad Notecią i Komisariatu Policji w Kcyni. Wysoko cenimy sobie Państwa pracę oraz doceniamy odwagę, którą wykazują się Państwo każdego dnia. Życzymy przede wszystkim bezpieczeństwa oraz wielu sukcesów zawodowych.Z najlepszymi życzeniami Dyrektor i cała społeczność Przedszkola Miejskiego im Ziemi Pałuckiej w Kcyni.🌻🌹🌺
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie